Ingredients

  • 500 gr semolina flour
  • 1 whole egg
  • 5-6 egg yolks
  • 1 teaspoon sea salt
  • 1 tablespoon extra virgin olive oil

Tips for Dough

Use a hard flour to take care of when preparing fresh pasta dough. The most suitable flour for is the semolina flour. Also using hard-flour also suitable but a good fresh pasta using semolina is a must. If you use with all-purpose flour, your pastas will expand lot during cooking and become a soften dough, which will not a good result of consistency. So use always semolina when to make fresh pasta.

Pasta Dough Making

Pasta Dough

1. Making Dough

It is possible to prepare fresh pasta dough in a dough mixer or by hand. Take the semolina flour in a bowl or workbench, add salt and blend with your hands. Open a pool in the middle of the flour. Add 1 whole egg, and olive oil and 3 egg yolks and beat the eggs with the fork. Continue kneading by hand when the mixture becomes unbonded.

As the diferrent kind of flours absorbs fluids differently, add the remaining egg yolks one at a time. When the dough is collected, do not add egg yolk anymore. Now gently press the tip of your pinky and your thumb together. Feel the fleshy area below the thumb. It should feel quite firm, to understand the hardness of the pasta dough. Wrap with the stretch film and rest for 30 minutes in the fridge.

Pasta Dough

2.Portioning and Shaping

Dinlenen hamurdan yumurta büyüklüğünde eşit parçada bezeler kesin. Bu aşamada merdaneli bir makarna hamuru makinası (önerilen) kullanabilirsiniz ya da hamuru biraz daha uğraş gerektiren merdane ile de açmanız mümkün. Hamuru makinada önce en büyük numarada (8-9 numara) da açmaya başlayın her seferinde 1 numara düşürerek makarnanızı yavaş yavaş inceltin.

İlk aşamalarda makarnayı dikdörtgen bir forma sokmak için her merdaneden geçirdikten sonra bir tur katlayın. Tekrar merdaneden geçirin. Hamurun formu dikdörtgen form almaya başayınca merdane numaraları birer birer düşürerek makarnanızı yavaş yavaş inceltin.

Makarna merdanesindeki kullanacağınız son incelik 2 veya 3 numara olsun. Elde merdane ile açtığınız incelik için de hamurun altında elinizin gölgesinin görünebileceği inceliktir.

3. Saklama ve Pişirme