Kombu Çayı (Kombucha) Faydaları


Fermante Gıdalar

Kombu Çayı (Kombucha) İnanılmaz Faydaları

Kombu çayı'nı (kombucha) henüz duymadıysanız kısaca bahsedelim, japon'ya da 2000 yıllık bir geçmişi vardır. Çeşitli bakterilerin ve ekmek mayasının simbiyotik olarak bir arada yaşadıkları bir tür kültürdür. Siyah ya da yeşil çayın içerisine şeker ekleyerek bakterilerin şekeri tüketerek içeceği fermante etmesi ile oluşan şekersiz gazlı bir içecektir. Tüm fermante gıdalarda olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri vardır.

Kombu Çayı (Kombucha) Tarifini Denediniz Mi?

Kombucha Nedir?

Kombu Çayı (Kombucha) Nedir?

Basitçe, kombucha fermente bir çaydır. Kombucha, siyah veya yeşil çayla birlikte belirli bakteri, maya ve şekeri karıştırarak yapılır. Yaklaşık bir hafta boyunca tıpkı turşudaki gibi bakteri ve mayalar çayın bileşenlerini ve şekeri sindirerek daha asitli bir tat oluştururlar.

Bu işlem sırasında küçük bir mantar benzeri madde oluşur ve sıvının üzerinde yüzer konumdadır. Bu madde, simbiyotik bakteri kolonisi ve mayadır. Bu kombucha’ya “mantar çayı” lakabını verir. Her bir mantar daha sonra yeni bir kombucha fermentasyonunda kullanılabilir.

Fermantasyon esnasında, çeşitli asidik bileşikler ve gazlar ile birlikte %1 den az miktarda alkol oluşturur.

Kombucha Mantarı

Kombu Çayının Faydaları

20.yüzyılın ilk yarısında kombucha’nın sağlığa olan faydalarıyla ilgili çok sayıda araştırma gerçekleştirildi. Bu esas olarak kansere karşı bir çare bulmaya yönelik bir girişimdi.

1990’lı yıllarda ilk ortaya çıkışını ABD’de yaptı. İlaç sektörü bu kadar ucuza üretilen bir şeyden ticari bir fayda sağlamayacağını düşündüğünden araştırmalar çok ilerlemedi. Bununla birlikte, Rus ve Alman araştırmaların birçoğu İngilizce’ye çevrildi ve bu araştırmalar oldukça ilgi çekti.

Kombucha, başta fermantasyon ve ham içerik maddelerinden dolayı sağlık yararları güçlü olan bir bileşendir. Aşağıda belirtilenler vücut üzerindeki etkilerinden sadece birkaçıdır:

Probiyotikler olarak Zengindir

Daha önce probiyotikler ile ilgili yazımızda probiyotiklerin sağladığı önemli sağlık faydalarından bahsettik. Kombucha fermantasyonu sırasında da büyük miktarda probiyotik üretilir (kaynak).

Herhangi bir probiyotik gıda türünü diyetinize eklemek iyi bir şeydir (yoğurt gibi). Bu sağlıklı mikroorganizmalar sindirimi artırmaktan bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar birçok şey yapar.

Kombu Çayı (Kombucha)

Yeşil Çayın Faydalarını da Unutmayın

Kombucha’nın ham içeriklerinden biri yeşil çaydır. Bu, birçok aynı sağlık özelliğini taşıdığı anlamına gelir.

Çoğu kişi, yeşil çayın muhtemelen insanoğlunun bildiği en sağlıklı içecek olduğunu düşünür. Antioksidanlar ve polifenoller gibi biyoaktif bileşikler açısından zengindir (kaynak).

Bir dizi çalışma yeşil çay içmenin göğüs kanseri, kolon kanseri ve prostat kanseri riskini azalttığını gösterdi.

Kombucha Bakterileri Nasıl Öldürür?

Fermantasyon sırasında kombucha, bir dizi asidik bileşen üretir. Bunlardan biri asetik asittir ve bu sirkedeki ana bileşendir. Çaydaki polifenollere benzer şekilde asetik asit insan vücuduna zararlı olabilecek mikroorganizmaları öldürür.

Araştırmalar, enfeksiyonlara neden olabilecek birtakım bakterilere karşı güçlü anti-mikrobiyal özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Dünya sağlık Örgütü (WHO)‘ne göre kalp hastalığı, tüm dünyada en büyük ölüm nedenidir.

Son zamanlarda fareler üzerinde yapılan çalışmalar, kombucha’nın bu hastalıkların iki belirtisini – LDL ve HDL kolesterolünü – iyileştirdiğini göstermiştir.

Tip 2 Diyabeti İyileştirebilir

Tip 2 Diyabet dünyada 300 milyondan fazla kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) yalnız ABD’de 30.3 milyon kişinin tip 2 diyabetli olduğunu ve bunlardan dörtte birinin hastalıktan habersiz olduğunu belirten rakamlar yayınladı.

Dahası, ABD’de yapılan araştırmalarda her üç kişiden birinin prediyabet (gizli şeker) olduğu görülmüştür. Bunun anlamı, kan şekerinin anormal derecede yüksek olduğu ama tip 2 diyabet (şeker hastası) olacak kadar da yüksek olmadığı anlamına gelir. Bu sayılarla, önleme yöntemlerinin tıbbi gereklilik olduğu açıktır.

Diyabetli fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kombucha çayı, karbonhidratların sindirim hızını yavaşlatarak, karaciğer fonksiyonunu geliştirdiğini ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü gösterdi.

Kanser Riskini Azaltabilir

Bilim adamlarının her günü kansere çare bulmak ile geçmektedir. Dünyanın en agresif ve tarafsız hastalıklarından biri olan kanser, yaş ve cinsiyet gözetmeksizin herkesi vurabilir.

Binlerce kanser şekli vardır. Kanser basitçe kontrolsüz büyüme ile hücre mutasyonu olarak ifade edilir. Bu nedenle, insan vücudundaki herhangi bir hücrenin mutasyona uğraması ve kanser olma potansiyeli vardır.

Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biri olarak, potansiyel olarak kanser risklerini azaltabilecek her tür alternatif tedavi arayışımız anlaşılabilir bir durumdur.

Kombucha’nın kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını önlemedeki faydalarını araştırmak için bir dizi araştırma yapılmıştır. Daha fazla araştırma gerekli olsa da, kombucha’nın yüksek antioksidan ve polifenol içeriği nedeniyle olumlu bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

Mevcut düşünce, polifenollerin gen mutasyonunu ve kanser hücrelerinin büyümesini önleyebildiği, ayrıca mevcut kanser hücrelerinin ölümünü teşvik ettiği yönündedir.

İyi Kalitede Bir Kombucha’nın Önemi

Kombucha fazla fermente olursa veya bozulursa sağlığa zararlıdır. Ciddi sağlık komplikasyonları ve hatta ölümle sonuçlanan vakalar olmuştur. Bu nedenle, eğer kendiniz yapmayı düşünüyorsanız dikkatli olun (kaynak).

Kombucya’yı denemek isteyenler hazır bir ürün satın alabilirler.

Ticari ürünler kaliteli ve güvenli kabul edilir. Ayrıca sadece %0.5 alkol içerirler ve ev yapımı olanlar %3 alkol içerdiğinden nispeten alkolsüz içecek olarak kabul edilirler.

Kombucha çayının sağlık yararları ile ilgili bilimsel araştırmaları öğrenmek beni kesinlikle denemeye ikna etti. Diyetinize bir, iki bardak eklemek genel sağlığınıza katkıda bulunabilir.