10 Super Seeds for your Health


French cooking technique

1. ÇÖREK OTU

Çörek Otu

Çörek Otu

Çörek otu, binlerce yıldır bütün dünyada hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Latince Nigella Sative olarak isimlendirilen çörek otunun tedavi ettiği hastalıkları ve insan sağlığına olan faydalarını bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız. Bu yazıyı okuduktan sonra belki de varlığından haberdar bile olmadığınız çörek otunun o muhteşem gücü karşısında siz de şaşırıp kalacaksınız. En baştan söylemeliyim ki, bu yazıda yer alan bilgiler kulaktan duyma hurafeleri içermez. Bu yazıyı onlarca yabancı kaynağı tarayarak hazırladık. Dünya çapında çörek otuyla ilgili olarak bilim adamlarının yaptığı çalışmaların sonuçlarını görünce en az benim kadar şaşıracağınızdan hiç şüphem yok.

Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu, çok farklı güzel kokulu yağları, vitamini, enzim ve elementleri içerisinde barındır, bu yüzden sağlığa faydalıdır. Bağışıklık sistemini enfeksiyon ve alerjik hastalıklara karşı güçlendirdiği için vücudu kronik hastalıklardan korur. Bütün bu faydaları sağlamasının en önemli nedeni içerdiği %58 oranındaki Omega 3 ve Omega 8 dir.

Çörek Otu Yağının Faydaları

 • Bağışıklık sitemini güçlendirir.
 • Anne sütünün artmasına yardımcı olur.
 • Hücreleri yeniler.
 • Cildi nemlendirir.
 • Mikropları ve mantarları öldürür.
 • Solunum borusunu genişleterek nefes almayı kolaylaştırır.
 • Kanser hastalığına karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Yorgunluğu alır ve vücudu güçlendirir.
 • Damar sertiliği ve tıkanıklığını giderir.
 • Kolesterol ve tansiyonun normalleşmesini sağlar.
 • Savunma sistemini güçlendirir, alerjilere ve hastalıklara kaşı bünyeyi korur.
 • Ruh sağlığını ve hormon sitemini korur.
 • Grip, nezle soğuk algınlığı, baş ağrısına karşılık buruna 3 damla damlatılarak hastalıklar giderilir. Eğer kulak iltihabı var ise aynı işlem kulak için yapılır. Göze damlatıldığında mikropları öldürür.
 • Sinüziti olanlar için buruna sabah ve akşam iki kere 1 veya 2 damla 2 hafta boyunca damlatılır.

Çörek Otunun Zararları

Çörek otunu kesinlikle bilinçsiz bir şekilde kullanmayın ve bir hastalığınız için kullanıyorsanız bunu tedavi olduğunuz doktorunuza mutlaka söyleyin. Eğer sürekli çörek otu kullanıyorsanız belirli periyotlarda tahlil yaptırmayı ihmal etmeyin.
Aşırı şekilde çörek otu tüketimi bağırsaklardaki faydalı bakterileri öldürdüğü için kabızlık veya ishale neden olabilir.

Eğer tansiyon düşürücü ve idrar söktürücü ilaçlar kullanıyorsanız ve ek olarak çörek otu tüketmeye başlarsanız ilaçların etkisini arttırmış olursunuz. Bu şekilde kullanımdan kaçının. Çörek otu kullanıldığı zamanlar başka hastalıklardan tedavi görüyorsanız bu durum tedaviyi olumsuz yönde etkilemez ama bazı durumlarda (ışın tedavisi) çörek otu tüketimine son verilmelidir. Çörek otunun kan şekerini düşürme özelliği olduğundan dolayı, kan şekeri sorunu olanlar çörek otunu kullanmadan önce önlemlerini almalıdırlar.

Yüksek dozda çörek otu almamaya çalışın. Aksi durumda karaciğer ve böbreklerinize zarar verebilirsiniz. Ağızdan içerek alınması gereken çörek otu yağının kokusu hoş, parlak ve sarı renkli, akıcı ve sade olmasına dikkat edilmesi gerekir aksi durumda içilmezler. Bununla birlikte çörek otu tohumları alınırken büyük olmaları önemlidir.


2. SUMAK

Sumak

Sumak Ekşisi

Rhus bitkisinin çeşitlerinden elde edilen sumağın, meyveleri kurutulup ve öğütülüp kullanılmaktadır. Sumak, özellikle et ve sebze yemeklerinde limonumsu ekşi lezzetiyle mutfaklara zenginlik katmaktadır.

Yemeklerde sıklıkla kullanılan bitkiler düşünüldüğünde, sumak diğerlerine göre daha nadir kullanılmaktadır. Fakat sumak bitkisinin meyveleri özellikle Kuzey Amerika’da oldukça popülerdir. Sağlığa olan faydalarıyla birlikte mükemmel ekşi lezzeti için hasat edilmektedir.

Dünyanın pek çok yerinde kök salan sumak çalıları özellikle Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’da büyük alanlarda yetişmektedir. Yeşilimsi, krem rengi ya da kırmızı renkte bulunan sumak meyveleri zamanla kuruyarak koyu kırmızı, morumsu çekirdek kümeleri halini almaktadır.

Sumak Türk, Arap ve Ortadoğu mutfaklarında kendine geniş bir yer edinmiştir. Kuzey Amerika’nın yerlileri ise sıcak ya da soğuk olarak şurubunu ve çayını hazırlayıp tüketmek için kullanmaktadır.

Sumak Ekşisinin Faydaları

Güçlü bir antioksidan olarak bilinmektedir. Sumak ekşisi kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Kardiyovasküler sağlığı korumaktadır. Erken yaşlanma ve hastalıklarla mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. Tip 2 diyabet için faydalıdır. Kan şekeri düzeylerini düşürür ve glisemik kontrolünü geliştirir. Ölümcül koroner arter hastalığını önlemeye yardımcı olmaktadır. Hem antibakteriyel hem de antimikrobiyal özellikler taşımaktadır. İshal, kanama, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve tüberküloz ile savaşmaktadır. Astım, ülserler ve osteoporozu tedavi etmeye yardımcı olur. Eklem hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olur. Cilt döküntülerini tedavi etmeye yardımcı olur. Göz sağlığı, kulak sağlığı ve kalp sağlığı için faydalıdır.

Sumağın Zararları

Sumağın herkes için tamamen güvenli olup olmadığıyla ilgili yeterli bilgi mevcut değildir. Cilde uygulandığında cilt reaksiyonlarına neden olabilmektedir. Hamilelik ve emzirme: Sumak bitkisinin hamilelik ve emzirme döneminde tamamen güvenli olduğuyla ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle, güvenli tarafta kalmak için tüketiminden uzak durmakta fayda vardır.


3. CHİA TOHUMU

Chia Tohumu

100 GR CHİA TOHUMU DEĞERLERİ

Chia tohumu, somon daha 8 kat daha fazla omega 3, daha da önemlisi, chia, balık ve diğer deniz veya hayvan ürünleri olarak kolesterol ve toksik ağır metal bileşenleri içermiyor. Chia tohumu sütten 5 kat fazla kalsiyum içerir.

Chia tohumunun yüzde 23'ü protein, buğday (% 13.7), mısır (% 9.4), pirinç (% 6.5), yulaf (% 16.9) ve arpa (% 12.5) gibi geleneksel tahıllardan daha yüksek.

100 gr Chia, sırasıyla 100'er gr arpa, buğday, yulaf, mısır ve pirincten 1,6, 2,3, 2,6, 8,3 ve 9.8 kat daha fazla lif içerir. Chia tohumunun demir içeriği diğer geleneksel demir açısından zengin kaynaklarla karşılaştırıldığında, chia tohumu ıspanak, mercimek ve sığır karaciğere göre yenilebilir kısımlarına oranla 100 gram başına 6, 1.8 ve 2.4 kat daha fazla demir içerir.

Chia, antioksidanların yüksek bir bölümünü içerir ve bu da omega 3'ün çok istikrarlı bir kaynağı olmasını sağlar ve chia tohumunu ve unu uzun süre saklayabilmemizi sağlar. Chia tohumu B vitaminler açısından da iyi bir kaynaktır.


4. KENEVİR TOHUMU

Kenevir Tohumu


5. MAVİ HAŞHAŞ TOHUMU

Mavi HAşhaş Tohumu

Mavi Haşhaş Tohumu

Ceviz gibi lezzetli bir tada sahip olan haşhaş tohumları, içerdiği faydalı yağlar nedeniyle yemeklerde çeşni olarak kullanılmaktadır. Kurutulmuş meyveler olan bu tohumları afyon bitkisinden gelmesine rağmen, istenmeyen yan etkilere sahip değildir. Haşhaş bitkisi, Doğu Akdeniz ve Küçük Asya kökenli, papaveraceae familyasına ait iki yıllık bir bitkidir. Latince ismi ise papaver somniferum olarak bilinmektedir.

Haşhaş Tohumunun Faydaları

Haşhaş mineraller, yağlı asitler ve enzimler ile doludur. Ayrıca, tiamin, riboflavin, lesitin, amorf bir alkaloid, oksalik asit ve pentozanlar açısından da zengindir. Diğer yandan, protein ve lif açısından oldukça iyi bir kaynaktır. Haşhaş tohumları genellikle, haşhaş tohumu tozu, haşhaş tohumu özü ve haşhaş tohumu hamuru şeklinde piyasada bulunmaktadır.

Mavi haşhaş olarak bilinen mavi gelincikler (meconopsis betonicifolia), gölgeli alanlarda iyi büyümekte ve geç ilkbahar veya yaz başlarında büyük, mavi çiçekler açmaktadır. Bu mavi çiçekleri büyütmek zor olabilmektedir, ancak doğru koşullarda rahatlıkla yetişmektedir.

Mavi haşhaş tohumları ezilip hamur haline getirildiğinde cilt problemleri için kullanılabilmektedir. Cilt lekelerinin giderilmesi, hücrelerin yenilenmesi ve yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesi için faydalıdır. Yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle, mavi haşhaş tohumları uykusuzlukla mücadele etmek için faydalıdır. Oleik asit içeren bu tohumlar özellikle göğüs kanseriyle mücadele etmek için etkili olarak kabul edilmektedir. Mavi haşhaş tohumları ağrıları hafifletebilmektedir. Bu nedenle, kas ağrıları için oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Öksürük, soğuk algınlığı ve ateş gibi semptomları hafifletebilmektedir. İçerdiği yağlar nedeniyle kan akışını teşvik etmekte ve kalp sağlığını korumaktadır. Yüksek kan basıncı için faydalı olabilmektedir. Sindirim sistemine destek olarak, kabızlık problemiyle mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. İshal ve mide krampları gibi durumları rahatlatmak için yardımcı olabilmektedir.

Haşhaş Tohumunun Zararları

Gıdalarla beraber uygun miktarlarda ağız yoluyla tüketildiğinde haşhaş tohumu pek çok yetişkin için güvenli olarak kabul edilmektedir. Tıbbi amaçlarla ağız yoluyla tüketilen haşhaş tohumu da muhtemelen güvenli olarak kabul edilmektedir. 35-250 gram haşhaş tohumunu içeren içecekler ya da yoğurtla beraber güvenle kullanabilirsiniz. Nadir olmakla birlikte haşhaş tüketimi bazı insanlarda alerjilere neden olabilmektedir. Bu alerjik belirtiler ağzın şişmesi, gözün şişmesi, solunum güçlüğü ve kusma şeklinde gözlemlenebilmektedir. Aynı zamanda ciltte kızarıklık ve deri altında şişme gibi durumlara da neden olabilmektedir.

Hamilelik ve emzirme: Haşhaş tohumu gıdalarla beraber az miktarda ağız yoluyla tüketildiğinde hamile ve emziren kadınlar için güvenli olarak kabul edilmektedir. Tıbbi miktarlarda tedavi amaçlı tüketiminden kaçınmakta fayda vardır.

Alerjik reaksiyonlar: Fındık, çavdar tahıl, kivi, susam veya buğday alerjisi olan kişilerde haşhaş tohumuna alerji eğilimi olabilmektedir. Eğer haşhaş tohumu alerjiniz varsa, bu gıdaları veya takviyesini almadan önce sağlık kuruluşunda kontrol ediniz.


6. HARDAL TOHUMU

Hardal Tohumu


7. KETEN TOHUMU

Keten Tohumu

Keten Tohumu

Keten bitkisinin tohumları ortalama 50-100 milimetre uzunluğundadır. Keten tohumu genel olarak Akdeniz iklimini sever. Uç kısımları sivri yaprakları vardır ve mavi renkli çekici çiçeklere sahiptir. Yaz aylarında meyvelerini vermeye başlar ve meyve yanında iki tane tohum verir. Keten tohumları birçok açıdan sağlığa faydalıdır. Keten tohumlarının içerdiği birçok mineral ve vitaminler vardır. Keten tohumunun şekli oval, yassı ve serttir.


8. SUSAM

Susam Tohumu


9. KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kabak Çekirdeği


10. AY ÇEKİRDEĞİ

Ay Çekirdeği